Utbildningsmaterial om mänskliga rättigheter

Många organisationer vill att skolan ska uppmärksamma deras frågor. Vi har istället vänt på det och tagit reda på vad skolan vill ha. I ett nära samarbete med lärare har Amnesty utvecklat ett utbildningsmaterial som är anpassat efter gymnasieskolans behov.

Materialet heter Ett fönster mot världen och består av tre teman. Det handlar om yttrandefrihet, flyktingar, dödsstraff och tortyr. Självklart tar det upp rättigheter och konventioner. Men framförallt handlar det om människor.

Texter, olika övningar, filmer och fördjupningsuppgifter ger goda möjligheter till en varierad undervisning om mänskliga rättigheter. Och du kan välja att bara använda ett enda lektionsförslag - eller så kan du arbeta ämnesövergripande tillsammans med dina kollegor i flera veckor.

Materialet är anpassat efter ämnesplanerna i 

  • samhällskunskap
  • historia
  • svenska
  • medier, samhälle och kommunikation.

Läs mer om våra teman och ladda ner allt material kostnadsfritt!

Teman

Om yttrandefrihet och hur den begränsas, i både demokratier och diktaturer - världen över.

Om flyktingar och migranter, vilka rättigheter de har och hur vi i den rika delen av världen bemöter dem.

Nyhetsbrev


Vill du alltid få det senaste från Amnesty i skolan?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få aktuell information om nytt material, aktiviteter och lektionstips.

Följ oss